شناخت انواع چرم طبیعی
شناخت انواع چرم طبیعی

شناخت انواع چرم طبیعی :

در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد انواع چرم طبیعی که در ساخت انواع کیف اعم از کیف چرم زنانه و مردانه استفاده میشود بپردازیم ، همچنین با انواع چرم از نظر نوع دباغی نیز آشنا میشویم.

معرفی و شناخت انواع چرم طبیعی:

۱٫ چرم گاوی و چرم گوساله ای:

چرم گاوی پر کاربرد ترین چرم در صنعت کیف و کفش میباشد ، این نوع چرم به نسبت از مقاومت بالایی برخودار بوده و سطح رویی آن کاملا صاف یا در اصطلاح بدون گرین میباشد. گرین یا فول گرین در اصطلاح به چرمی اطلاق میشود که لایه لایه نشده و قسمت رویش پشم یا مو ساییده نشده باشد.

چرم های گاوی و گوساله ای که در ساخت انواع کیف چرم مورد استفاده قرار میگیرد در ضخامت های مختلف به صورت نرم و خشک تهیه و تولید میشود.

از چرم های گاوی و گوساله ای علاوه بر ساخت کیف در اکثر محصولات تولیدی چرم مانند کفش ، دستکش و البسه نیز استفاده میشود.

 

۲٫ چرم گوسفندی و چرم بره ای :

چرم گوسفندی یا چرم بره ای به نسبت چرم های گاوی و گوساله ای از وزن سبکتری برخوردار هستند اما به دلیل تراکم الیافی کمتر نسبت به سایر چرم ها از مقاومت پایین تری برخوردار هستند.

چرم های گوسفندی همانند چرم های گاوی و گوساله ای دارای سطحی صاف و لطیف هستند و در ساخت کیف و انواع البسه و دستکش نیز از آنها استفاده میشود.

 

۳٫ چرم بزی :

چرم بزنی بعد از چرم گاوی یکی از چرم های پرکاربرد در صنعت ساخت کیف چرم میباشد ، چرم های بزی از نظر تراکم الیافی ما بین چرم گاوی چرم گوسفندی میباشد ، به این صورت که تراکم الیافی کمتری نسبت به چرم های گاوی و تراکم الیافی بیشتری نسبت به چرم های گوسفندی دارند.

چرم های بزی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و نسبت به سایر چرم ها از انعطاف پذیر تر و سبک وزن تر میباشند.

چرم های بزی با توجه به اینکه محل رویش مو روی چرم واضح است به راحتی میتوان از سایر چرم های دیگر تشخیص داد ، از چرم های بزی بیشتر در تهیه کیف و کفش استفاده میشود.

 

۴٫ چرم گاومیش :

چرم گاومیش نسبت به سایر چرم ها از ضخامت بیشتری برخوردار بوده به همین دلیل بسیار کم در ساخت کیف از آنها استفاده میشود و عمده کاربرد آنها بیشتر در ساخت چمدان ، زین اسب و کمربند میباشد.

 

۵٫ چرم کروکودیل ها و سوسمار :

این نوع چرم به دلیل گران بودن و دسترسی سخت تر به آن کمتر مورد استفاده قرار میگیرد ،اما به دلیل پوست زیبا و نقش های بزرگ بر روی آنها در ساخت چمدان ، کیف های زنانه و کفش های مرغوب و درجه یک از آنها استفاده میشود.

 

شناخت انواع چرم طبیعی رایج در بازار:

۱٫ چرم اشبالت :

چرم اشبالت یکی از پر مصرف ترین چرم ها در ساخت کیف و کفش بشمار میرود ، چرم اشبالت از لایه لایه نمودن چرم های ضخیم گاو بدست می آید و به این صورت که سطح رویه براق چرم گاو برش خرده و لایه دوم آن که به صورت پرزدار میباشد ، بدست می آید.

چرم اشبالت پس از برش خوردن توسط سمباده کاملا صاف و یکدست شده و دارای سطحی صیقلی میباشد ، رنگ اشبالت نیز کاملا یکدست بوده و تمام سطح و عمق آن رنگ میشود که در اصطلاح به آن مغز رنگ میگویند.

 

۲٫ چرم نوبوک :

چرم نوبوک مرغوب ترین چرم گاوی یا مرغوب ترین چرم پرزدار بشمار رفته که از کشتارگاه های صنعتی بدست می آید ، نوبوک بهترین چرم جهت ساخت کیف بوده و علاوه بر کیف در ساخت کفش و روکش مبلمان نیز از آن استفاده میشود.

سطح رویه این نوع چرم پس از عملیات دباغی کاملا پرداخت شده و مانند چرم جیر ظاهری مخمل مانند به خود میگیرد ، چرم نبوک از مقاومت بالایی برخوردار بوده و نسبت به سایر چرم ها دیرتر کثیف میشود.

 

۳٫ چرم شرانگ گاوی :

چرم شرانگ یک نوع دیگر از چرم گاو بوده که همان بافت و شکل طبیعی چرم گاو را حفظ نموده است ، اما در این نوع چرم یک نوع چاپ یا یک نوع نقش دانه دانه یا نقطه نقطه های برجسته مانند بر روی آن اعمال شده است. این نوع چاپ دانه دانه با توجه به نوع صفحه دستگاه چاپ کننده میتواند در سایز های کوچک و بزرگتر انجام شود.

چرم شرانگ به دلیل دخالت کم در پرداخت آن از طول عمر و کیفیت بالاتری برخوردار میباشد و جهت تهیه انوع کیف کاربرد زیادی دارند.

 

۴٫ چرم گاوی میلینگ :

چرم میلینگ یک نوع چرم گاوی بوده که از سطحی لطیف و متراکم برخوردار میباشد ، تراکم بالای چرم میلینگ سبب مقاومت در برابر جذب آب شده و بیشتر جهت در تهیه کیف و روکش مبلمان از آن استفاده می شود. این نوع چرم دارای مغز فشرده بوده و رنگ خود چرم با سطح یا رویه آن یکسان میباشد.

 

۵٫ چرم فلوتر :

چرم فلوتر یک چرم گاوی بسیار لطیف و نرم بوده که از سطحی صاف با کمی برجستگی های ملایم تشکیل شده است، فلوتر یک چرم پر طرفدار بوده و در برابر سایش و خراشیدگی از مقاومت بالایی برخوردار میباشد ، از این نوع چرم جهت تهیه انواع کیف و کفش زنانه و مردانه ، دستکش و کمربند استفاده میشود.

 

۶٫ چرم هورس گاوی :

چرم هورس گاوی از نظر ظاهری شباهت زیادی به چرم نوبوک داشته اما نسبت به چرم نبوک ظریف تر میباشد ، به همین علت از این چرم بیشتر در ساخت کفش و کیف زنانه و مردانه استفاده میشود.

 

۷٫ چرم ناپا :

چرم ناپا یکی از مرغوبترین و گران ترین چرم ها در صنعت چرم بوده و از انواع چرم های فول گرین یا دانه کامل میباشد ، این چرم نیز در صنعت کیف سازی کاربرد زیادی دارد.

یکی از ویژگی های چرم ناپا مقاومت بالا در برابر نفوذ آب بوده که معمولا به چرم های ضد آب نیز شناخته میشوند.

چرم های فول گرین به چرم‌هایی گفته میشود که آثار رد مو در آنها قابل مشاهده باشد.

 

۸٫ چرم ورنی :

چرم ورنی یک نوع چرم گاوی براق بوده که به دلیل کشیده شدن یک لایه لعاب لاکی روی سطح آن ، کاملا براق شده است.

از چرم ورنی نیز بیشتر در تهیه کیف و کفش استفاده میشود.

 

۹٫ چرم الگانت :

چرم الگانت یک چرم لوکس و گران قیمت بشمار رفته و از بالاترین لایه پوست بدست می آید ، در تهیه چرم الگانت چرمی را که بدون هیچ گونه لک و آسیب باشد انتخاب نموده و پس از جدا نمودن مو از روی سطح چرم عملیات دباغی و رنگ انجام میشود و سطحی کاملا صاف و یکدست بوجود می آید ، چرم الگانت دارای یک سطح صاف و یک سطح پشتی پرزدار میباشد.

یکی از ویژگی های چرم الگانت زیباتر شدن آن به مرور زمان است ، از این نوع چرم علاوه بر کیف و کفش در تهیه پالتو ، دستکش ، کاپشن و روکش های مبل استفاده میشود.

 

۱۰٫ چرم جیر :

چرم جیر از نظر ظاهری شباهت زیادی به چرم اشبالت دارد ، تفاوت آنها در پرزدار بودن لایه های داخلی و همینطور لطافت بالاتر چرم جیر میباشد ، چرم جیر از پوست گوساله و بز تهیه شده و نوع پرداخت آن به گونه ایست که دارای سطحی مخملی میباشد.


جهت مشاهده سایر مقالات کیف سایت به دسته بندی اخبار و مقالات کیف سایت مراجعه فرماییدو